Nyhed

Matematik-chatbot kan mindske frafald

Især matematikken kan – særligt på grundforløb 2 (GF2) – være en stor udfordring for elever på elektrikeruddannelsen. En ny AI-baseret matematik-chatbot skal nu hjælpe med de matematiske kundskaber ved at gøre læringen mere personlig
Illustration: Colourbox

Matematiknøden kan være svær at knække for nogle, og det kan især blive en udfordring, når man tjekker ind på elektrikeruddannelsen. Det kan blandt andet være en af årsagerne til, at der særligt på G2 ofte er et frafald af elever på elektrikeruddannelsen.

Den virtuelle matematikhjælper

På den baggrund har El- og Vvs-branchens Uddannelsessekretariat (EVU) fået skabt en chatbot til at hjælpe eleverne med at forstå matematik på niveau-D på elektrikeruddannelsen. Chatbotten fungerer som virtuelle matematikhjælper og tilbyder trinvise forklaringer på svære emner – præcis som en lærer vil gøre det.
Med den virtuelle matematikhjælper, som er nøje tilpasset uddannelsens faglige krav, kan eleverne øve matematik i eget tempo og få den nødvendige støtte til at mestre alt fra ligninger og procentregning til vektorer og funktioner.

Skræddersyet til elektrikeruddannelsen

Matematik-chatbotten er udviklet specifikt til elektrikeruddannelsen, så den kan hjælpe eleverne med at forstå og anvende matematiske principper i praksis, for eksempel beregning af spænding, strøm og modstand. Den viser også eksempler fra virkelighedens verden, så eleverne nemmere kan koble matematikken til konkrete opgaver på værkstedet eller på byggepladsen.

Brug den helt gratis

Chatbotten udviklet af Center for it i undervisningen (CIU) i samarbejde med de faglige udvalg for elektriker- og vvs-energiuddannelserne, og den kan bruges som en del af skoleundervisningen, i oplæringsvirksomheden eller til selvstudie.

Prøv chatbotten til elektrikeruddannelsen: KLIK HER

Der er lavet en tilsvarende matematik-chatbot til eleverne vvs-energiuddannelsen med matematik på niveau-E og fokus på bl.a. at håndtere beregninger af rørdimensioner og energiforbrug.