Nyhed

Nye regler om firmabiler er trådt i kraft

Den 15. oktober trådte en ny bekendtgørelse i kraft, der afløser omstridte regler om registrering af brugere af firmabiler. Dansk El-Forbund hilser de nye regler velkomne og takker skatteministeren for at have lyttet til kritikken

Som man har kunnet læse i fagbladet DEF, så har Dansk El-Forbund lovet medlemmerne at holde øje med, om en ændring af reglerne for registrering ved brug af virksomheders køretøjer rent faktisk også fandt sted.

Den tidligere skatteminister lagde ellers op til en ændring af reglerne, hvor der ville blive stillet krav om, at enhver, der har fysisk eller juridisk råderet over et køretøj i mere end 30 dage, skulle registreres som bruger af køretøjet.

Særligt skeptisk var Dansk El-Forbund over for begrebet ’solidarisk hæftelse’ i bekendtgørelsen. På Motorstyrelsens hjemmeside fremgik det blandt andet i den tidligere bekendtgørelse, at ’hvis den primære bruger ikke betaler (red. for periodiske afgifter), opkræves beløbet efterfølgende hos ejere og evt. øvrige brugere af køretøjet’.

Dansk El-Forbund har ad forskellige veje kæmpet imod de nye regler, som skatteministeren lovede at skrotte efter stor modstand fra både arbejdsgivere og arbejdstagere.

Nu kan man læse på Motorstyrelsen hjemmeside, at den nye bekendtgørelse, hvor der altså ikke stilles samme krav om registrering som i den tidligere bekendtgørelse, er trådt i kraft pr. 15 oktober.

Her fremgår det blandt andet, at:

’Skatteministeren har med virkning fra den 15. oktober 2024 ophævet reglerne om, hvornår man skal registreres som henholdsvis primær eller sekundær bruger, hvis der er flere registrerede brugere. Hvis der kun er én bruger, vil denne altid blive registreret som primær bruger. Hvis der er flere brugere, vil det fra ovenstående tidspunkt være op til parterne selv at beslutte, hvem der skal registreres som henholdsvis primær og sekundær bruger’.

Hos Dansk El-Forbund er Lars B. Sørensen godt tilfreds med, at det lykkedes at få skatteministeren til at trække den oprindelige lovgivning tilbage:

- I Dansk El-Forbund er vi rigtig glade for, at skatteministeren har lyttet til vores kritik. Jeg har også personligt haft lejlighed til at takke vores nye skatteminister Rasmus Stoklund for at have ændret reglerne og dermed sørge for, at virksomheder og medarbejdere ikke bliver unødigt belastet af en ugennemtænkt lovgivning, lyder det fra forbundssekretæren.

Du kan læse mere om Dansk El-Forbunds arbejde med at få ændret lovgivningen i fagbladet DEF nr. 7 2024.